Scaling - Usuwanie kamienia

Listę cen
dentysta kołobrzeg stomatolog kołobrzeg stomatologia kołobrzeg ortodonta kołobrzeg dentysta kolobrzeg dentysta w kołobrzegu klinika implantologii i stomatologii estetycznej klinika stomatologiczna kołobrzeg dentysta kołobrzeg stomatolog ortodonta kolobrzeg pogotowie dentystyczne kołobrzeg stomatolog kolobrzeg stomatologia kolobrzeg

Aby zyskać piękny uśmiech i mieć naprawdę czyste zęby, należy regularnie usuwać kamień. Zdaniem ekspertów skutecznym sposobem na pozbycie się płytki nazębnej jest piaskowanie zębów. Wykonywane jest ono za pomocą specjalnego piasku dentystycznego. Jego drobinki niwelują przebarwienia ze szkliwa po napojach i pokarmach. Jest to ważny krok w zachowaniu nie tylko zdrowego, pięknego i białego uśmiechu, ale także niezwykle istotny czynnik w profilaktyce higieny jamy ustnej. Zapobieganie osadzaniu się kamienia na zębach i regularne wizyty u stomatologa mogą nas ustrzec przed rozwojem próchnicy oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób dziąseł i przyzębia. Dlatego zaleca się usuwanie osadu przynajmniej raz na pół roku.

Scaling - Usuwanie kamienia - Skąd bierze się kamień nazębny?

Gdy ślina oraz spożywane pokarmy i płyny się łączą, produkują osady bakterii, które zbierają się w jamie ustnej i osadzają na zębach. Powodem powstania osadu lub kamienia są również źle dobrane środki do higieny jamy ustnej oraz nieskuteczne ich użytkowanie.

W Klinice Dental Center Z3 usuwamy kamień nazębny szybko i bezboleśnie. Oferujemy Państwu:

  • scaling naddziąsłowy - polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba. Jest to najpopularniejszy typ przeprowadzanych czynności, które wykonuje się praktycznie u wszystkich pacjentów.

  • scaling poddziąsłowy - polega na usunięciu kamienia nazębnego, który odkłada się pod powierzchnią dziąseł.

Zabieg usuwania kamienia zawiera w sobie:

  • usunięcie osadu nazębnego za pomoca AirFlow, czyli piaskowania,

  • scaling (rodzaj zabiegu będzie wybrany w zależności od potrzeb pacjenta),

  • polerowanie powierzchni zębów, ponieważ każdy z poprzednich zabiegów zostawia po sobie chropowatą powierzchnię, co powoduje przyspieszenie odkładania się kamienia oraz osadu.

Usuwanie kamienia — czy warto piaskować zęby?

Aby zapobiegać chorobom przyzębia, powinno się kompleksowo dbać o higienę dziąseł i uzębienia. Usuwanie kamienia nazębnego aktywnie chroni przed paradontozą oraz brzydkim zapachem z ust. Od strony kosmetycznej piasek oczyszcza zęby także z osadu po:

  • czerwonym winie,

  • kawie i herbacie,

  • szpinaku,

  • jagodach,

  • papierosach.

Po zakończeniu piaskowania szkliwo odzyskuje blask i jest idealnie gładkie. Celem utrwalenia tego efektu warto poprosić o fluoryzację lub w razie potrzeby mineralizację. Dodatkowo należy powstrzymać się przez 24 godziny od spożywania posiłków zawierających garbniki oraz od palenia. Powinno się też unikać cytrusów i kwaśnych dań.

Największą zaletą zabiegu usuwania kamienia jest uzyskanie efektu rozjaśnienia uzębienia. W przypadku gdy chce się mieć śnieżnobiały uśmiech, konieczne będzie wybielanie. Można z niego skorzystać po piaskowaniu.

Niekiedy, przez wzgląd na stan zdrowia, trzeba zaniechać tego typu pielęgnacji, zwłaszcza jeśli ma się alergię na sodę. Dodatkowym przeciwwskazaniem jest ciąża i choroby układu oddechowego oraz krążenia. Osoby, które mają nadwrażliwe zęby i dziąsła, mogą odczuwać ból w trakcie czyszczenia kamienia. W związku z tym w trakcie wizyty u stomatologa zaleca się poinformować go o chorobach współistniejących. Na podstawie wywiadu podejmie on decyzję o procesie leczenia i kosmetyce jamy ustnej.

Źródło: Scaling